… prawda jest taka, że nawet najlepsza kawa nie uraczy nas dobrym smakiem, jeśli nie będzie odpowiednio i świeżo wypalona. W Coffee Hunter wypalamy kawę surową w niewielkich ilościach, na bieżące potrzeby naszych klientów. Nie prowadzimy palarni przemysłowej.

Można powiedzieć, że jest to „ręczna robota”. Prażenie kawy odbywa się u nas powoli w niskiej temperaturze, starą metodą mistrzowską w palarce bębnowej. Po wypaleniu, kawa jest chłodzona powietrzem z otoczenia. Taki sposób przetwarzania kawy, gwarantuje jej najwyższą jakość. Sprawia, że bogactwo smaku i aromatyczny bukiet zostaje w ziarnach i możemy się nimi delektować.

Dla odróżnienia, w palarniach przemysłowych kawa poddawana jest bardzo wysokiej temperaturze.  W krótkim czasie (około 3-4 minuty) wypalane są 3 tony. Natychmiast po prażeniu, kawa zalewana  jest wodą, która wypłukuje większość olejków eterycznych, zmienia smak, przywraca częściowo utraconą w procesie masę.

Coffee Hunter to mała palarnia rodzinna, w której najwyższym priorytetem jest jakość naszych produktów oraz zadowolenie Klientów. Wszystkie etapy naszej pracy omawiamy wspólnie i podejmujemy odpowiedzialne decyzje. Wybieramy tylko najlepsze ziarna kawy surowej od uczciwych i sprawdzonych dostawców. Dzięki temu dostarczamy naszym klientom produkt wyjątkowy.

By się ciągle rozwijać i utrzymywać najwyższą jakość oraz stałą powtarzalność tego dobrego smaku, wyposażyliśmy naszą palarnię w odpowiedni sprzęt. To co jest ważne w przypadku palenia kawy, to wiedza co się z nią dzieje na każdym etapie palenia. To umiejętność analizy i wyciągania wniosków. To w końcu sam piec, który jeśli jest odpowiednio konserwowany, działa stabilnie i jest dobrym partnerem do pracy. W naszej palarni pracujemy z programem Artisan, który umożliwia bieżącą analizę temperatur zarówno ziarna jak i powietrza. Liczy tempo ich wzrostu lub spadku, pomaga lepiej zrozumieć zachodzące procesy w czasie. Mając tą wiedzę możemy decydować o korektach. Wszystkie decyzje podejmujemy po cuppingu (testowaniu) naszych kaw. Odbywa się to po 7 dniach od palenia, kiedy kawa odgazuje i wszystkie wartości sensoryczne się uwypuklą. Wtedy jest odpowiedni moment na refleksję nad słodyczą, kwasowością czy aromatem. Jeśli pewne „smaczki” nie znajdują się na zadowalającym poziomie, staramy się dostosować palenie tak, by kawa z konkretnego regionu uzyskiwała nuty smakowe charakterystyczne dla swojego obszaru.

Oczywiście sam sprzęt i oprogramowanie to nie wszystko. Dawniej palarnie kawy nie używały komputerów, programów a kawa smakowała wybornie i była bardzo aromatyczna. Niczym jest cała ta maszyneria bez pewnej finezji i rzemieślniczych umiejętności Roastera, który bez żadnych wykresów potrafi upalić każdą kawę. Dlatego te wszystkie informacje pozyskane z oprogramowania traktujemy w naszej palarni jako pomoc w zrozumieniu procesów, „notatnik”, który ułatwia uzyskiwanie powtarzalności w kawie wypalonej. To również chęć rozwijania własnych umiejętności i pozyskiwania wiedzy, by nadążyć za uciekającym czasem.